0532 349 7026Whatsapp
BEF MakinaBEF MakinaBEF Makina
Zamandan Tasarruf Edin
Navigasyon Yol Tarifi
0532 349 7026
09:00 - 19:00

Geleceğin Fabrikaları İçin Otomasyon Çözümleri

gelecegin-fabrikalari-icin-otomasyon-cozumleri

Makine ve tesis mühendisliğindeki hızlı gelişmelere ayak uydurmak için sadece verimlilik yeterli olmuyor; aynı zamanda yüksek derecede esnek olan otomasyon ve dijitalizasyon çözümlerine de ihtiyaç duyuluyor. Dünya genelinde sürekli artan veri hacimlerinin büyümesi, daha güçlü ve esnek kontrol çözümlerini gerektiriyor. Weidmüller ürün ailesinde yer alan u-control web ve u-create web yazılım portföyü de, uygun mühendislik ortamıyla birlikte otomasyon ve dijitalizasyon için esnek bir kontrol sistemi olarak öne çıkıyor.

Yeni ve daha esnek bir otomasyon çözümü
Modern IoT uygulamaları için otomasyon teknolojisinin giderek daha güçlü ve uyarlanabilir olması gerekiyor. Dünya çapında ağ oluşturma, üretim tesislerinde artan esneklik, veri ve bilgi alışverişi göz önüne alındığında Weidmüller, u-create web ile tesis ve makine üreticisi için yeni ve daha esnek bir otomasyon çözümü olan u-control 2000 web’i sunuyor. Kontrol ünitesi donanımı u-control 2000 web, 624 MHz saat frekansına ve maksimum 512 Mbyte dâhili belleğe sahip güçlü ve çift çekirdekli ARM A9 işlemcisi ile öne çıkıyor. Uygulama programının çalışma belleği 64 MB olan u-control 2000 web, 32 GB’a kadar veri ve bilgi harici bir mikro SD bellek kartında da saklanabiliyor.

Haberleşme ve mühendislik için farklı arayüzlere sahip
Kontrol ünitesi gerçek zamanlı saat için pil yuvası ile donatılan u-control 2000 web, haberleşme ve mühendislik için farklı arayüzlere sahip. Mühendislik yazılımı ile iki RJ45 soketinden biri aracılığıyla bir tarayıcı yardımıyla başlatılan u-control 2000 web, sistemin programlanması tamamlandıktan sonra Ethernet TCP/IP protokolü aracılığıyla bir üst seviye kontrol ünitesi veya bir ERP sistemi ile veri alışverişi yapılabilmesine imkân tanıyor. İkinci RJ45 soketi ise, Master/Slave fonksiyonlu bir network sistemi oluşturmak gibi gelecekteki genişletmeler için kullanılıyor. Kontrol ünitesi ayrıca, dataların programlanmasına veya çağrılmasına izin veren bir USB bağlantısı içeriyor. 24 V DC güç kaynağı hem kontrolcü donanımını, hem de maksimum 64 farklı u-remote modülü için ayrı giriş ve çıkışları besliyor. Sistem ve modül beslemeleri u-control 2000 web’in üzerinde entegre bir şekilde bulunuyor. Sistem ayrıca güvenlik uygulamaları için de kullanılabiliyor. Makineleri kontrol ünitesinden bağımsız olarak güvenli bir duruma getiren u-remote emniyet-güç-besleme modülleri devreye girerken, uygulama programı için gerekli güvenlik dışı sinyaller u-remote arka panel veri yolu üzerinden u-control web’e iletiliyor.

Piyasadaki en kompakt ve en esnek kontrol sistemlerinden biri
u-control 2000 web, piyasadaki en kompakt ve en esnek kontrol sistemlerinden biri olarak öne çıkıyor. Denetleyicilerin modüler tasarımı u-remote uzak I/O sistemine dayanıyor ve u-mation ailesinden diğer bileşenleri dâhil etmek için ihtiyaç temelli genişlemeye izin veriyor. 54 mm genişliğe rağmen u-control; çok sayıda bağlantı seçeneği, güçlü bir çift çekirdekli CPU, 512 Mbyte RAM, 4 GB flash bellek ve 32 GB’a kadar mikro SD kart için alan sunuyor. ‘Security by Design’ (Tasarımla Güvenlik) konsepti ile sürekli testler ve titiz standartlar uygulanarak uygulamalar için birinci sınıf güvenlik sağlanıyor.

Donanım ve işletim sisteminden bağımsız olarak yapılandırılıyor
Küresel ağlar, artan veri alışverişi ve müşteriye özel üretim daha esnek otomasyon çözümleri gerektiriyor. Weidmüller tarafından piyasaya sürülen esnek ve geleceğe dönük mühendislik için web tabanlı mühendislik yazılımı ürünü olan u-create web, makine ve tesis üreticilerine küçük ve orta ölçekli üretim tesislerinin otomasyonunu kolaylaştıran açık web tabanlı ve güvenli kontrol yazılımı sağlıyor. u-create web mühendislik yazılımının geliştirilmesinde temel olarak açık ve platform bağımsız web teknolojileri (HTML5, CSS3, JavaScript) kullanılıyor. OPC UA Server, OPC UA Client ve u-create visu gibi ek yazılım modülleri ile genişletilebilen u-create web, bir web tarayıcısında çalışabiliyor ve kurulum gerektirmiyor. Bu sayede, donanım ve işletim sisteminden bağımsız olarak yapılandırılıyor.

Lisans gerektirmeyen web tabanlı mühendislik yazılımı u-create web, bir web tarayıcısı üzerinden, platformdan veya ekipmandan bağımsız programlama yapılmasını sağlıyor. HTML5 gibi standartlaştırılmış web teknolojilerini kullanan u-create web, ek yazılım uygulamaları ile genişletilme imkânına da sahip. IEC 61131-3 programlama standardını içeren u-create web, güvenliğe odaklanan tasarım konsepti sayesinde maksimum güvenlik sağlıyor. Entegre mühendislik aracı kurulum gerektirmeden hızlı devreye alma işlemini sağlarken; fonksiyon blokları ve sürükle bırak yöntemi ile kolay programlamaya imkân tanıyor.

Yorum Yazın